Vučić u utorak sa Makronom u Parizu

|   Info
Predsednik Aleksandar Vučić boraviće u utorak, 17. jula, u zvaničnoj poseti Francuskoj, na poziv šefa francuske države Emanuela Makrona.
Foto: Fonet

Izvor: Tanjug

Vučić je saopštio krajem maja da je dobio poziv svog francuskog kolege da dođe u zvaničnu posetu Parizu.

Predsednik je tada najavio da će to biti prilika da sa Makronom razovara o svim pitanjima, te da veruje u podršku Francuske na evropskom putu Srbije i dolazak još većeg broja investitora u našu zemlju.

Ukazao je da je "Makron veliki lider", te podsetio da je francuski predsednik na nedavnom Samitu EU–Zapadni Balkan u Sofiji vrlo jasno govorio o evrointegraciji Zapadnog Balkana.

"Emanuel Makron, predsednik Francuske, je veliki lider i on je u Sofiji vrlo jasno govorio, i ja mislim da dobro razumem kakav je njegov stav. Zato, donekle razumem frustriranost nekih zemalja", rekao je tada Vučić.

Sastanak sa Makronom, ranije najavljivan, pada u veoma izazovnom trenutku za Srbiju, imajući u vidu pritisak Zapada da se problem Kosova i Metohije definitivno razreši sporazumom o normalizaciji odnosa, ali i klimom koja je znatno drugačija od prethodnog sastanka srpskog i francuskog predsednika, sredinom decembra prošle godine.

U međuvremenu je, naime, Makron izašao sa stavom da proširenju EU na Zapadni Balkan treba da prethodi reforma Unije, što u Briselu, kad je reč o perspektivi zemalja kandidata iz regiona, definišu kovanicom "usidrenje, umesto proširenja".

Ostale poruke prethodnog susreta Vučića i Makrona, sredinom prošlog decembra, uključujući i otvoreno naklonjen odnos francuskog predsednika prema srpskom kolegi, ostale su makar kao pozitivan okvir za njihov predstojeći razgovor o pitanjima koja su za Srbiju od ključnog nacionalnog i državnog interesa, i kad je reč o Kosovu i kad je reč o članstvu u EU.

Vučić je tada, na marginama Samita o klimatskim promenama u Parizu, sa predsednikom Francuske razgovarao o bilateralnim odnosima i ekonomskoj saradnji dve zemlje.

Njih dvojica su se inače upoznali krajem prošlog septembra, na Blumbergovoj konferenciji, na marginama jesenjeg zasedanja Generalne skupštine UN.

Dijaloga na najvišem nivou između Srbije i Francuske gotovo da nije bilo, čitavih 18 godina, od posete Žaka Širaka neposredno posle 5. oktobra, što je bio izraz zadovoljstva zbog promene vlasti u Beogradu.

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar