• 17 poslodavaca, predvođeni liderima smederevske privrede, kompanija HBIS Srbija,PKC ,Kajzen i Želvoz 026, predstavili svoje potrebe za radnom snagom, a više od 700 nezaposlenih , uz CV, u neposrednoj komuniaciiji pokazali šta mogu, umeju i znaju!
Prošle godine je održan istog datuma, a sada, evo, već postaje mala tradicija da se jesenji sajam zapošljavanja u SMederevu, održava 6. Novembra u holu smederevskog Centra za kulturu. Institucija sajmova zapođljavanja preuzeta je iz zapadne liberalne tržišne prakse i uprkos početnim osporavanjima i sumnjama, zaživela je kao kvalitetan mačin i model najneposrednijeg mogućeg posredovanja na tržištu rada, jer podrazumeva neposredan kontakt između učesnika na tom tržiđtu radnih mesta , sa jedne i radne sange sa druge strane. Poslodavci na ovakvim sajmovima mogu da predstave i objasne, što nije beznačajno, a nekada je i presudno, kakvi im profili zaposlenih trebaju, a nezpasleni mogu, uz CV, da iskažu svoje radno iskustvo, znanja, posebne veštine i sposobnosti i da licem u lice, uvere potencijalne poslodavce da su baš oni pravi izbor!
- Ovakvi sajmovi zapošljavanja su pun pogodak i mi sa zadovoljstvom dolazimo na njih da kažemo kakvi nam profili radnika trebaju, a sa druge strane očekukjemo da čujemo priču onih koji traže posao i da među njima pornađemo bap ono što nam treba. – kaže Vesna Stefanovć, predstavnik kompanije HBSI Srbija, koja je na ovom sajmu zatražila brojne profile proizvodnih radnika, ali i visokostručne kadrove. Upravo je u činjenici – da li tržištu rada trebaju fakkultetski obrazovani profili radnika i da li se zapošljavaju ili traže samo manuelni i niskokvalifikovani radnici, ogledala najveća nedoumica ili , preciznije, neobaveštenost u vezi sa posredničkom ullogom Nacioanlen službe za zapošljavanje i potrebama poslodavaca.
- - Ne, mi upravo u najvećšoj meri tražimo visokoobrazovane radnike, inženjere raznih struka. – kaže Vesna Stefanović iz kompanije HBIS Srbija – Mi trenutno podmlađujemo fabriku i nama su danas nužno potrebni svi mladi inženjeri, metalurzi, mašinski inženjei, elektro inženjeri i generalno inženjeri svih struka kada je u pitanju visokoobrazovani kadar, ali su nam potrebni i metalurški tehničari, električari, potrebni su nam i bravari, mašinbravari i drugi tehničari mašinske , elektro ili metalurške struke.
HBIS Srbija je, podsetimo, prošle godine primila celo jedno odeljenje dizaličara iz Tehničke škole, koja je po modelu dualnog obrazovanja potpislaa ugovor sa ovom fabrikom i gde mladi imaju priliku da počnu da rade u kineskoj kompaniji, odmah po okončanju školovanja.
Slična situaicja je i na štandu drugog najvećeg poslodavca u Smederevu, nekada finske, a sada indijske kompanije PKC vajring sistems. Oni traže operetare u porizvdonji, ali i visokostručni kadar.
- Nama su uobičajeno najpotrebniji operateri u porizvdonji i tu imamo najviše iskazanih potrebnih radnih mesta, ali takože nam trebaju i visokostručni kadrovi u inženjeringu. – kaže Bojana Knežević iz PKC-a. - To su elektroinženjeri i mašinski inženjeri, ali ja bih takođe istakla da smo mi kompanija koja radi i na zapošljavanju društveno osetljivih ili ugroženih kategorija radnika. Njima ćemo se takođe posebno obratiti na ovom sajmu.
Svoje radne i životne biografije, koje se moderno odazivaju na ime CV, potencijalnim poslodavcima predalo je više od 700 nezaposlenih. Na sajmu samo sretali i one mlade, tek izaš'le iz škole, ali i one koji su bliži penziji nego aktivnom radu. Ipak, penzija je daleko, kao i mladost, kažu neki. Među njima je i gospodin u ozbiljnim godinama, Vladan Todorovoić.
- Zvali su me sa biroa i došao sam da se javim. Ja sam vozač viljuškara ,ali sam radio i kao magacioner. Nekada sam radio u bivšem Jugopetrolu, a sada već godinama tražim posao. Radio sam na nekoliko mesta, gde nisam bio zadovoljan i evo sada tražim posao, ponovo. Ovo je prava prilika da ga pronažem , jer potencijalni posldoavci mogu da vide da sam ozbiljan čovek i da sam odgovoran, što je za poslove koje ja radim, najznačajnije. – napominje Vladan Todorović.
Aleksandar Milosavljević je iz Saraoraca, on je za razliku od Vladana, predstavnik one druge mlade generacije, koja ne bira posao.
- Ja sam službenih osiguranja i radio bih najpre u svojoj struci. Mada...bio sam već na nekim razgovorima u nekim kompanijama pre, ali nisam prošao, velika je tu konkurencija. Ja sam mlad, komunikativan, prodoran i želim da radim u svojoj stsruci, amada ne bih odbio ni neki dobar posao u drugim zanimljnjima, svuda gde se straži moj ličlni i profesionalni profil! – jasan je mladi Saraorčanin.
Direktor smederevske filijale Nacionalne službe za zapošljavaer, Jasmina Beočanin, kaže da je i ovaj sajam zapošljavanja potvrdio da je aktivno traženje posla jedini pravi model i da je aktiva ija nezaposlenih nužna, jer smao u neposrednom kontaktu mogu da pronađu posao koji žele i firmu koja im odgovara.
- Mi nezaposlenima stalno nudimo određene vrste poslova i radnih mesta, ali jedno je fiktivina ponuda, a nešto sasvim drugo kada oni mogu od potencijalnog poslodavaca da saznaju šta se to od njih očekuje i kako će izgledati njihov budući rad, zato je aktivni pristup traženju posla pokazao najviše efekta, jer su ovakvom vrstom posredovanja zadovoljni i poslodvaci i nezaposleni!
Na kraju, Jasminu Beočanin pitamo i za zvaničnu statistiku Nacionalne službe za zapošljavanje.Koliko je zvanično nezaposlenih u Smederevu?
- MI imamo podatke zaključno sa oktobrom i prema tim podacima u Smederevu je 4.600 nezaposlenih lica. To je fantastičan podatak, jer u poređenju sa periodom od pre pet godina taj broj je prepolovljen. Naime, pre pet godina na evidenicji nezaposlenih bilo je čak 9.200 lica. Tome doprinose sve mere koje daje država ,ali i naša failijala.
Značačjna su u sredstva kojima država i grad Smederevo pomažu poslodavcima da zaposle što većči broj lica, ali i nezaposlenim da pokrenu sopstveni biznis.
- U prvih deset meseci ove godine Nacionalna služba za zapošljavanje dodelila je više od 96 miliona dinara poslodavcima i nezaposlenim licima za pospešivanje zapošljavanja kroz razne podsticajne programe. Grad Smederevo ,takođe, izuzetno aktivno učestvuje u raznim podsticajnim merama zapošljavanja. Tim sporazumom o međusobinim pravima i obavezama sa NSZ, grad je samo ove godine opredelio više od 25 miliona dinara pomoći za finansiranje programa samozapošljavanja, novih radnih mesta i javnih radova! – napominje Jasmina Beočanin.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!