U pitanju kredibilitet EU

|   Info
Čini se da zvaničnici u Briselu, bar za sada, ne uspevaju da izađu na kraj sa posledicama političkih podela u Prištini, što je još jednom potvrdio Savet za stabilizaciju i pridruživanje Evropske unije i Kosova, piše danas Dojče vele.
Foto: YouTube printscreen

 

Izvor: FoNet, Dojče vele

Premijer Kosova Ramuš Haradinaj i zvanično je postao "enfant terrible" Brisela. Tačnije, tako bi se mogao oceniti njegov odnos sa šeficom diplomatije Evropske unije Federikom Mogerini, konstatuje nemački radio.

Oba sastanka Saveta za stabilizaciju i pridruživanje EU i Kosova kojima je predsedavala visoka predstavnica EU Federika Mogerini, a prisustvovao Haradinaj, završena su otkazivanjem zajedničkog pojavljivanja pred medijima.

I dok evropska strana uvek nađe diplomatski odgovor za datu situaciju u vidu „promenjene agende“ ili „zajedničkog dogovora“, izvori koji su prisustvovali njihovom sastancima govore o „napetoj atmosferi“, pa čak i o „direktnim verbalnim duelima“.

Prošle godine kamen spoticanja bio je zahtev Haradinaja za većim učešćem SAD u dijalogu Beograda i Prištine, što je Federika Mogerini, kao EU-posrednica u dijalogu, shvatila kao kritiku njenog rada.

Ove godine, premijer Kosova kritikovao je EU zbog neispunjenog obećanja vizne liberalizacije.

„Ispunili smo sve uslove i nastavljamo da živmo u getu. To je nepravedno“, izjavio je Haradinaj.

Istovremeno, Kosovo se, sa Haradinajem na čelu, još jednom oglušilo o zahtev EU da se suspenduju tarife od 100 procenata uvedene na robu iz Srbije i Bosne i Hercegovine.

„Nema više vremena za delimična rešenja. Isto važi i za tarife. One se ne mogu rešiti pojedinačno. Tažimo rešenje koje podrazumeva međusobno priznanje i stolicu u UN“, izjavio je Haradinaj izlazeći sa sastanka delegacija EU i Kosova u Briselu.

Potpredsednica Evropske komisije Federika Mogerini i komesari za pregovore o pristupanju Johanes Han i trgovinu Sesilija Malmstrom su, pred sastanak Saveta EU-Kosovo poslali Ramušu Hardinaju pismo sa zahtevom da se trgovinski problemi između Srbije i Kosova rešavaju u „specifičnom formatu“, a da Priština, u znak „dobre volje“, suspenduje uvedene tarife na uvoz iz Srbije i BiH.

I ovoga puta zahtev Brisela ostao je bez, ne samo pozitivnog, već i bez kompromisnog odgovora Prištine.

To sa jedne strane dovodi u pitanje kredibilitet EU kao posrednika u dijalogu Beograda i Prištine i garanta primene dogovorenih sporazma, dok sa druge stane jača poziciju Ramuša Haradinaja koji se unutar Kosova sve više doživljava kao zaštitnik zemlje od navodno Srbiji naklonjenog stava EU, pa i same Federike Mogerini.

I dok je Mogerini u zgradi Saveta EU otkazivala konferenciju za novinare sa kosovskim premijerom, predstavnici Srbije, koji kao da ni sami ne mogu da se načude ideji da „nisu svi protiv njih“, u Evropskoj komisiji su potpisali novi paket evropske pretpristupne pomoći.

Ministarka za evrointegracija Srbije Jadranka Joksimović tom prilikom je poručila da Beograd nastavlja da bude fokusiran na sopstveni razvoj, saradnju, poštovanje principa i dobrobit svojih građana.

Foto: FoNet

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar