Izvor:Tanjug, RTS
U istraživanju, koje je sproveo Centar za međunarodnu politiku na uzorku od 1.403 ispitanika, većina akademaca smatra da je vidljiva neproporcijalna zastupljenost žena na mestima gde se donose ključne odluke kako u javnoj tako i u privatnoj sferi, kao i da je znatno veća stopa nezaposlenosti žena u odnosu na muškarce.
Više od polovine studenata, 53,5 odsto, izjasnilo se da je Srbiji rodna ravnopravnost delimično zastupljena.
Koordinator Sektora za istraživanje javnog mnjenja Lazar Subotić navodi da je istraživanje koje su sproveli potvrdilo neke postojeće teze, ali da su pojedinim rezultatima do kojih su došli bili iznenađeni.
"Najveće iznenađenje za nas je da su muškarci u Srbiji, prema mišljenju studenata UB, diskriminisani u ulozi dadilja,plesača i baletana. Takođe, muški studenti smatraju da su prilikom brakorazvodnih parnica oni diskriminisani prilikom dodele starateljstva nad decom i imovinom", rekao je Subotić za Tanjug, pred početak predstavljanja istraživanja.
Dodaje da je situacija u Srbiji u proteklih nekoliko godina napredovala i da se prema izveštaju Svetskog ekonomskog foruma o stanju u rodnoj ravnopravnosti sada nalazi na 40 mestu od 144 zemlje zemlje.
Studenti Univerziteta u Beogradu prilično su liberalno orjentisani prema položaju LGBT osoba u Srbiji, ali postoje neke razlike što se tiče prava na sklapanje braka i usvajanje dece.
"Studenti Pravoslavno-bogoslovskog fakulteta imaju negativan stav po pitanju braka i usvajanja dece LGBT osoba, dok su studenti nekih drugih fakulteta, kao što je FPN, odgovorili pozitivno po tom pitanju", zaključio je Subotić.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!