Popis se sprovodi kako bi sve bilo testirano i spremno za glavni, sveobuhvatni popis planiran za april 2021. godine. Podaci s probnog popisivanja neće biti javno objavljeni, već će se koristiti za statističke analize i bolje formulisanje pitanja prilikom popisa 2021. godine, izjavila je načelnica Odeljenja Republičkog zavoda za statistiku u Nišu Vukica Stojanović.
Što se tiče samopopisivanja, planirano je da tu mogućnost iskoristi 13.000 ljudi i 5.000 domaćinstava, koji su već dobili pisma sa osnovnim informacijama, veb-adresom i verifikacionim kodom. Ukoliko se iz bilo kog razloga ne samopopišu, i na njihova vrata će doći popisivači.
Građani bi trebalo da odgovore na sva pitanja, osim na ona koja se odnose na veroispovest, nacionalnost i stepen invaliditeta. Među njima su i pitanja koja se tiču demografskih i migratornih pokazatelja, etnokulturalnih i obrazovnih informacija, podataka o zgradama u kojima građani žive, o bračnom i radnom statusu, državljanstvu, broju dece, školskoj spremi, korišćenju kompjutera…
Projektovana cena probnog popisa je 280.000 evra, a sredstva su obezbeđena iz IPA fondova EU. Sprovodiće ga 85 popisivača koji će imati obeležja RZS-a.
Procene Centra za demografska istraživanja Instituta društvenih nauka govore da u našoj zemlji trenutno živi 6.906.926 stanovnika. Statističari tvrde i da se njihov broj od 2007. do 2017. godine smanjio za 360.000.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!