Izvor: RTS
Zoran Predić navodi da je tokom 2018. došlo do značajnog povećanja cene energenata što utiče na cenu grejanja.
Zoran Predić navodi da je tokom 2018. došlo do značajnog povećanja cene energenata što utiče na cenu grejanja.
Mi moramo biti svesni da je tokom 2018. došlo do značajnog povećanja cene energenata, pre svega prirodnog gasa i mazuta koji su osnovni energentni za toplane. U krajnjoj liniji i građani su svesni da cene nafte rastu u toku godine i i tom slučaju toplane imaju osnov da traže zahtev za povećanje cena. Konačna odluka je na lokalnim samoupravama. One cenu mogu korigovati kada cene energenata porastu više od tri odsto, a činjenica je da su u 2018. cene energeneta porasle negde oko 20 odsto . U tom smislu procena je da su povećanja od nekih osam, devet ili deset odsto realna i opravdana. Sve preko toga bi bilo previše", objašnjava Predić.
Navodi da ima svega nekoliko toplana koje su korigovale cene.
"Imamo šest, sedam toplana koje su korigovale cene grejanja. Pošto je u Nišunaplata po potrošnji, oni su početkom grejne sezone značajni smanjili fiksni deo, negd eoko desetak odsto ali varijabilni deo koriguju tokom grejne sezone zbog porasta cena energenata", objašnjava Predić.
Dodaje da se sa promenom cene mazuta može očekivati i promena cene grejanja.
"Mazut se menja na nedeljnoj a možda negde i na dnevnoj osnovi cena. Toplane će raditi kalkulacije uglavnom ako im cene energeneta pojeftini za pet ili više odsto. Oni su čak po uredbi u obavezi da koriguju cene", navodi Predić.
Dodaje da Ministarstvo ima mehanizme kontrole.
"Mi nemamo resursa da u svakom trenutku do detalja kontrolišemo svih 60 toplana ali apsolutno imamo mehanizme da regujemo u slučaju nekih nedozvoljenih postupanja. Madam, naglašavam konačna odluka je na lokalnim samoupravama kada su u pitanju cene", rekao je Predić.
Poručuje da građani nemaju razloga za zabrinutos, da ima dovoljno svih energenata –prirodnig gasa, mazuta, uglja.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!