Oboleli od multiple skleroze optimistični u iščekivanju savremenih terapija

|   Info
Položaj obolelih od multiple skleroze u pogledu terapije, rehabilitacije i dijagnostike, može i mora da bude bolji, poručuju iz Društva Multiple skleroze Srbije, na Međunarodni dan borbe protiv ove bolesti. Da su nadležne institucije prepoznale probleme obolelih od ove bolesti govore i uveravanja da će već tokom ove godine RFZO uvrstiti nove saveremene terapije za obolele, kažu iz ovog Društva.

Prema podacima Društva multiple skleroze Srbije, obolelih u Srbiji od ove bolesti ima oko devet hiljada. Ovo udruženje se zalaže za pružanje pomoći, podrške i terapije svim pacijentima, imajući u vidu da se u Srbiji leči svega 12 odsto obolelih od ove bolesti. U Društvu su optimistični kada se radi o boljim terapijama za one koji boluju od multiple skleroze i ističu da postoji volja na nivou države i nadležnih institucija da situacija bude bolja.

 

Prof. dr Jelena Drulović, neurolog Instituta za neurologiju Kliničkog centra Srbije i vodeći stručnjak za multiplu sklerozu u Srbiji, ističe da je ova bolest ozbiljno, autoimuno, neurodegenerativno i zapaljensko oboljenje koje napada centralni nervni sistem- mozak i kičmenu moždinu.

 

Kod nekih pacijenata sporo napreduje i ne urušava bitno kvalitet života, dok su kod nekih drugih pogoršanja progresivna i narušavaju, kako njihove mentalne, tako i fizičke sposobnosti, što dalje vodi u težak invaliditet. Zbog toga je podrška porodice i šire zajednice neophodna ovim pacijentima, a u okviru Društva već 15 godina postoji i savetovalište, koje ima ulogu psihosocijalnog savetodavnog rada, podrške i pomoći. Inače, Društvo multiple skleroze Srbije, obeležilo je, pored Međunarodnog dana borbe protiv ove bolesti i 45 godina svog postojanja i spada u jedno od najstarijih udruženja pacijenata u Srbiji.

 

Novinar: Danijela Perović

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar