Kako zaštititi decu od sunca i visokih temperatura?

|   Info
Tokom letnjeg perioda deca treba restriktivno da se izlažu suncu, pola sata u hladovini, sa otkrivenim licem, podlakticama i potkolenicama, je dovoljno da se obezbedni potreba za vitaminom D. Deca ne treba da borave na suncu tokom najtoplijeg dela dana, između 10 i 16 časova, i potrebno je da se dovoljno hidriraju, kao i da koriste zaštitne kreme, poručuje roditeljima pedijatar i predsednik Pedijatrijske sekcije Srpskog lekarskog društva, Nedeljko Radlović.

Leto, sunce, toplo vreme najviše raduju mališane, zbog raspusta i uživanja u letnjim čarolijama, međutim, sunce više nije ono što je bilo, upozoravaju stručnjaci, i poručuju roditeljima da je ono opasno posebno za bebe i malu decu, jer je, kako objašnjavaju, ozonski omotač, jako oštećen, naročito poslednjih nekoliko decenija.

 

Jedina korist od izlaganja suncu je obezbeđivanje potreba za vitaminom D, a u ovom toplijem delu godine za to je dovoljno boraviti u hladu sa otkrivenim licem, podlakticama i potkolenicama tokom pola sata dnevno, ili uz direktno izlaganje suncu 5 do 15 minuta svakog dana ili čak nekoliko puta nedeljno, kaže pedijatar, Nedeljko Radlović.

 

Između 10 i 16 časova treba boraviti u kući, a decu izvoditi pre ili posle toga. Ukoliko primetite kod svog deteta glavobolju, malakalost, a u težim slučajevima i mučninu i povraćanje, moguće je da se radi o sunčanici i potrebno je obratiti se pedijatru, kaže Radlović.

 

Neželjeni efekti izlaganja suncu imaju kumulativni efekat, objašnjava Radlović, i dodaje da se oni ispoljavaju u poznim godinama, pedestim ili šezdesetim. On dodaje da svake godine raste za dva ipo do tri, a u nekim regionima i za sedam posto učestalost pojave melanoma, jednog od najmalignijih oboljenja. Pored toga, nekritično izlaganje sunčevim zracima dovodi i do katarakte, oštećenja mrežnjače i vida, kao i do starenja kože, navodi Radlović.
 

Novinar: Danijela Perović

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar