Zanemarivanje, zlostavljanje i nasilje u porodici, kada je dečiji uzrast u pitanju donosi dalekosežne posledice za ličnost pojedinca, rekla je ministarka zadužena za demografiju i populacionu politiku, Slavica Đukić Dejanović, na predstavljanju rezultata studije UNICEF-a o negativnim iskustvima u detinjstvu.
Cilj ove studije koju su sproveli stručnjaci iz Instituta za mentalno zdravlje Beograda i Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, jeste da imamo preporuke kako prevenirati te neprijatne događaje koji za ceo život ostaju upamćeni, rekla je Đukić Dejanović.
Razvoj dece u ranom uzrastu jeste najvažniji period u životu svake osobe. Ishrana i stimulacija, zaštita od negativnih iskustava su važne jer se u tom periodu mozak razvija brže nego u bilo kom delu života, rekla je direktorka UNICEF-a u Srbiji, Ređina de Dominićis.
„Imamo veći broj preporuka. Prvo, zabraniti fizičko kažnjavanje dece zakonom, na tome se još uvek radi. Drugo, podizati svest o pozitivnom roditeljstvu, to je u suštini način vođenja porodičnog života tako da se stvori zdravo okruženje za razvoj dece. Zatim, treće, unapređivanje kapaciteta zdravstvenog sistema, krivčnog pravosuđa, prosvetnog sistema, kao i sistema socijalne zaštite. Četvrto, jačanje kampanja za nultu toleranciju prema problemu nasilja prema deci“, rekla je Ređina de Dominićis.
Ona je takođe iznela i podatak da je 43 odsto dece u Srbiji izloženo nasilnom disiplinovanju, a da se radi na zakonskoj zabrani takvog vida vaspitavanja. Kao problem je prepoznata i vakcinacija, naročito kod romskog stanovništva, kod kojih je stopa vakcinacije znatno niža od proseka na nivou države. Međutim, ono što je zajednički utisak jeste da je primetno da postoji dosta angažovanja i volje da se situacija unapređuje.
Novinar: Danijela Perović
Komentari (0)
Ne postoji komentar!