Izvor: FoNet
Ona je u Privrednoj komori Srbije, na otvaranju radionice "Globalna perspektiva energetskog sektora" u organizaciji Nacionalnog energetskog komiteta Srbije-WPC Energy, istakla da se radi na ažuriranju pre dve godine usvojeng Vladinog dokumenta "Polazne osnove plana razvoja energetske infrastrukture", kojim su neophodne investicije u narednih 10 godina procenjene na oko 14 milijardi evra.
"Intenzivno investiranje važno je ne samo da bismo nadoknadili kašnjenje, već i da bismo mogli da pratimo globalne trendove i povećavamo našu energetsku bezbednost, a to znači ubrzani razvoj obnovljivih izvora energije, snažniju prenosnu mrežu, pouzdaniji distributivni sistem, nove gasovode i naftovode, kao i potencijalnu novu rafineriju", rekla je Đedović Handanović.
Ona smatra da je u tom procesu važno da se jačaju državne energetske kompanije kadrovski, organizaciono, korporativno, a da će deo potrebnih investicija svakako doći iz privatnog sektora.
Đedović Handanović je rekla i da je strateškim dokumentima, a pre svega novom Strategijom razvoja energetike, predviđen način na koji će Srbija postići dekarbonizaciju energetskog sektora do 2050, uz osiguravanje dovoljnih količina energije, očuvanje stabilnog snabdevanja energentima i podizanje energetske sigurnosti.
Prema njenim rečima, za Srbiju je diversifikacija izvora i pravaca snabdevanja prirodnim gasom i naftom od velikog značaja, pre svega zbog nestabilnog geopolitičkog konteksta.
"Sa Mađarskom ove godine krećemo da gradimo novi naftovod koji će povezati naše dve zemlje i kojim će se Srbija povezati na naftovod Družba. Time ćemo za tri godine od danas obezbediti alternativni, dodatni pravac snabdevanja sirovom naftom", rekla je Đedović Handanović.
Ona je ocenila i da je Srbija donela ispravnu odluku da izgradi gasovod Balkanski tok, koji je omogućio Srbiji stabilno snabdevanje i stabilne cene prirodnog gasa, dodavši da Srbija nastavlja da se povezuje sa susednim zemljama i kada je transport prirodnog gasa u pitanju.
"U naredne tri godine izgradićemo još dva nova gasovoda kojim ćemo se povezati sa Severnom Makedonijom i Rumunijom, uz već izgrađeni gasovod Balkanski tok, kao i interkonekciju Srbija-Bugarska, kojom smo se povezali na gasovod TANAP, odnosno Južni gasni koridor", navela je ministarka.
Radionica je organizovana u okviru sastanka izvršnog komiteta Svetskog energetskog saveta, koji je prethodna dva dana održan u Beogradu. Događaju su prisustvovali predsednik Svetskog energetskog saveta Pedro Miras Salamanka i članovi izvršnog komiteta te organizacije koji dolaze iz Saudijske Arabije, Velike Britanije, SAD, Kine, Kazahstana, Turske, Kuvajta, Španije i Kanade.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!