Brnabić: Zatvoriti Pandorinu kutiju

|   Info
Srbija želi i ima potrebu da bude deo Evropske unije (EU), jer je mir osnovna vrednost EU, izjavila je danas predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić i zatražila od međunarodne zajednice da Srbiji pruži čvrstu i doslednu podršku, kako bi se postigao napredak u dijalogu Beograda i Prištine.
Foto: Fonet

 

Piše: FoNet

U govoru na plenarnom zasedanju Generalne skupštine UN, Brnabić je istakla da je Srbija danas posvećena miru i da se „ponaša kao odrasla“.

Ona je najavila da će Srbija ostati privržena iznalaženju kompromisa kojim će se obezbediti održiv mir, napredak i svetlija budućnost svim narodima u regionu, ma koliko da je težak, ponekad beznadežan i jalov dijalog s Prištinom.

Srbija će i dalje iskazivati spremnost na kompromis, što nije nimalo lako, ali joj je za to potreban partner, politički hrabar, odgovoran, posvećen i pouzdan, što do sada nije bio slučaj, ocenila je Brnabić.

„Stoga od međunarodne zajednice tražim da i dalje podržava napore koje je Srbija inicirala“, poručila je Brnabić.

Ona je objasnila da je za napredak u dijalogu Srbiji potrebna „čvrsta i dosledna podrška međunarodne zajednice“.

Srbija je pre pet godina potpisala Briselski sporazum i primenila ga, podsetila je Brnabić i napomenula da Priština još nije primenila „nijedno jedino slovo“.

Prema njenim rečima, Srbija će insistirati na primeni Briselskog sporazuma i uspostavljanju Zajednice srpskih opština, ali će i dalje biti tolerantna i strpljiva.

Srbija u proteklih godinu dana, predočila je Brnabić, pokušava da zatvori Pandorinu kutiju otvorenu pre 10 godina, kada su vlasti u Prištini proglasile jednostranu nezavisnost.

Tada je, kako je ukazala, jedan broj zemalja „pohitao“ da prizna Kosovo, bez obzira na međunarodno pravo i standarde i činjenicu da je to učinjeno samo četiri godine pošto su srpske crkve i manastiri opljačkani i spaljeni.

Navodeći kako ne može dovoljno naglasiti koliko su za Srbiju značajni regionalna saradnja i stabilnost, ona je konstatovala da je da region uvek bio poznat, a i ponosan, na nabujale emocije, žrtvovanja, poetske bitke, tradicionalne omraze.

„Danas se Srbija veoma mnogo trudi da sve to ostavi iza sebe, da to prevaziđe i postane razložnija, a manje emocionalna, pragmatičnija, a manje zaokupljena mitovima, ponosna na svoje pobede, a ne na svoje poraze“, rekla je predsednica Vlade.

Ona je obrazložila da se Srbija danas trudi da bude zemlja koja stvara neočekivana prijateljstva, umesto tradicionalnih omraza.

Prema njenom stavu, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je predvodnik u toj internoj borbi da Srbija odraste, sazre, ostavi prošlost za sobom i okrene se budućnosti.

Ukazujući da je često pitaju zašto bi Srbiji prevashodni strateški cilj bio ulazak u EU kada je drugi napuštaju i kada se toliko sumnja u projekat ujedinjene Evrope, Branbić je rekla da je mir osnovna vrednost EU.

„Nije to ni privreda, ni trgovina, niti pak veće tržište. To je mir. Sve te druge stvari, i mnogo, mnogo više, proizlazile su, i uvek će proizlaziti, kao efekat prelivanja mira“, istakla je Brnabić i ocenila da je „EU mirovni projekat i to uspešan“.

Ona je poručila da Srbija želi održivi mir, stabilnost i napredak na Balkanu, „nemirnom regionu sveta koji je nekad bio poznat kao bure baruta Evrope“.

Prema njenim rečima, Srbija je na putu da počne o sebi da razmišlja kao o prosperitetnom, dinamičnom, kreativnom, inovativnom, otvorenom društvu, unutar ujedinjene Evrope, koja je celovita, slobodna i u miru.

Brnabić je veoma ponosna na ono što je Srbija postigla u protekle četiri godine, kada je postigla makroekonomsku stabilnosti i pokazala da je odgovoran i pouzdan partner.

Kako je naglasila, naša ekonomska aktivnost jača, nezaposlenost se više nego prepolovila u poređenju s onom od pre samo četiri godine, a svedoci smo i brzog oporavka.

Danas je Srbija, prema njenim rečima, jedna od zemalja s najvećim ekonomskim rastom u Evropi, koji karakteriše značajan i sve veći priliv stranih investicija.

Srbija preduzima korake ka sveobuhvatnoj reformi javne uprave, rekla je Brnabić, radi na jačanju vladavine prava – reformom sudstva, radom s medijima, ustanovljavanjem iskrenog dijaloga s organizacijama civilnog društva, izgradnjom institucija za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije i obezbeđivanjem pravičnosti i pravde za sve.

Kao ključne prioritete Vlade, ona je navela mlade i obrazovanje.

„Treba da počnemo učiti svoje mlade ljude kako da misle, a ne šta da misle“, naglasila je premijerka, koja smatra da više nego ikad ranije treba ulagati u obrazovanje.

To će stvoriti inovativnije, hrabrije pojedince koji će slobodnije razmišljati i stvarati slobodniji i pravedniji svet, predvidela je Brnabić.

Ona tvrdi da Srbija ima veliku sreću što su njeni mladi ljudi među najboljima na svetu u kreativnom razmišljanju, video igrama, genetskom istraživanju, digitalnoj poljoprivredi, animaciji, fizici, inženjerstvu, matematici, biologiji, razvoju softvera i programiranju.

„Naš apsolutno ključni prioritet je da im damo podršku i da obezbedimo da stvorimo sistem, institucije kako bi još više njih mogli realizovati svoj puni potencijal“, rekla je premijerka.

Ona veruje da Srbija može i da će u budućnosti igrati važnu ulogu u razvoju digitalnih tehnologija.

Srbija je odlučna da radi s drugim zemljama širom sveta i uzme sudbinu u svoje ruke. Želimo da budemo odgovorni prema budućim generacijama, da nas one smatraju odgovornim, naglasila je Brnabić.

Stoga toliko mnogo ulažemo u mir, razumevanje i pomirenje u regionu, rekla je ona i zaključila da, s druge strane, na taj način investiramo i u svoju budućnost.

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar