Šapić: Zločini na Starom sajmištu ne smeju se nikada zaboraviti

|   Info
Predsednik Privremenog organa Grada Beograda Aleksandar Šapić izjavio je na svečanoj akademiji povodom Dana sećanja na žrtve Holokausta da se zločini na Starom sajmištu ne smeju nikada zaboraviti, niti se sme dozvoliti da se ponove ni nad jednim narodom.
Foto: FoNet/Beoinfo

 

Izvor: FoNet, Beoinfo

Obraćajući se prisutnima na svečanoj akademiji u objektu „Centralna kula”  Memorijalnog centra "Staro sajmište”, Šapić je rekao da su "srpski narod, Grad Beograd i Beograđani kroz čitavu svoju istoriju patili i stradali", ali su se uvek trudili da budu širokogrudi i da pomognuo kome god su mogli i koliko je to bilo u njihovoj moći, preneo je Beoinfo.

"Čuli smo ovde da je jedan deo pripadnika jevrejskog naroda uspeo da preživi te strašne zločine zahvaljujući upravo srpskom narodu koji ih je sakrivao i na taj način spasio sigurne smrti", rekao je  Šapić i dodao da je u ovim teškim vremenima u kojima se danas nalazi čitav svet potrebno negovati istoriju sećanja i dobre odnose koje imaju jevrejski i srpski narod.

Šapić je naveo da je Beograd krasilo kroz čitavu svoju istoriju to što je, iako je prolazio kroz mnoge teške momente i mnogo puta uništavan, uvek bio otvoren i primao sve raširenih ruku bez obzira na naciju i veru.

"Beograd je i danas takav i dokle god budem imao priliku da budem prvi među jednakima potrudiću se da i dalje negujem tu vrstu raspoloženja i atmosfere koju, mislim da je oduvek krasila Beograd", istakao je Šapić.

Predsednik Jevrejske opštine Beograd Aron Fuks i predsednik Bnei Brit Srbija Ladislav Mezei podsetili su na itorijat stradanja Jevreja u Beogradu, ukazujući da obeležavanje sećanja na žrtve Holokausta ima višestruki značaj, a najvažniji je da žrtve ostaju upamćene - ne samo kao broj, već kao ljudska bića koja su ubijena samo zato što su pripadala jednom narodu.

Svečanosti su prisustvovali predstavnici Vlade Srbije i predstavnici diplomatskog kora. Održan je muzičko-scenski program čija je tema bila umetnički prikaz hronologije Holokausta u Beogradu od početka rata do 10. maja 1942. godine.

Na teritoriji Beograda stradalo je više od 11.000 Jevreja, Beograđana, Jevreja iz Banata, centralne i južne Srbije i jevrejskih izbeglica iz Austrije i Čehoslovačke. Jevreji muškarci zatvarani su u logorima Topovske šupe i Banjica, a svi su streljani do decembra 1941.

Početkom decembra 1941. otvoren je logor Sajmište, gde je zatvoreno više od 6.000 žena i dece. Svi su ubijeni do 10. maja 1942. Najviše je stradalo beogradskih i banatskih Jevreja, blizu 93 odsto.

U Srbiji je od 39.282 Jevreja, prema podacima Državne komisije za utvrđivanje okupatora, stradalo njih oko 88 procenata.

 

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar