Deca i bezbedan internet

|   Info
Bezbednost dece na internetu u sve više postaje zabrinjavajuće, zbog opasnosti sa kojima se deca i mladi suočavaju. Koristeći internet, deca su izložena različitim načinima vršnjačkog nasilja, zlostavljanju, govoru mržnje, narušavanju privatnosti. I roditelji i deca treba da budu oprezni i da budu digitalno pismeni, izjavila je Tatjana Matić, državni sekretar u Ministartsvu trgovine, turizma i telekomunikacija.

Poslednja istraživanja pokazuju da preko 90% desetogodišnjaka ima pristup internetu preko računara, a skoro 50% i preko mobilnog telefona. Koliko to može biti korisno u edukaciji i obrazovanju dece isto toliko može da bude i štetno i da ima negativan uticaj na njihov razvoj.

Skoro 20% dece je već doživeli ili doživljava neki oblik nasilja na internetu. Roditelji postavljaju pitanja da li deca treba da rastu i da se razvijaju uz redovno korišćenje računara, tableta i mobilnih telefona i na koji način.

Mlađa populacija ističe da korišćenje internta ima i pozitivne i negativne strane. Ali, da je porodica ta odakle učimo vrednosti. S obzirom na to da deca i mladi brzo usvajaju digitalne tehnologije, prvo treba da spoznamo važnost etičkog ponašanja na internetu, kaže Milena Sretić pr menadžer i saradnik u nastavi MEF- fakulteta.

Državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić izjavila je da sada svi građani, uključujući i decu i maloletna lica, ukoliko žele da dobiju savete iz oblasti bezbednosti na internetu ili upute prijavu ugrožavanja bezbednosti dece na internetu, mogu da se obrate Nacionalnom kontakt centru na broj telefona 198-33.

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar